مقالات درب ضد صدا

آکوستیک اتاق خواب

آکوستیک اتاق خواب

دلیلمون برای آکوستیک کردن اتاق خواب مون چی میتونه باشه؟

ممکنه برای خیلی از ماها اتفاق بیفته بخواییم موسقی رو خیلی بلند بلند گوش بدیم و قاعداً نباید این صدای بلند مزاحمتی رو برای خونواده و یا همسایه هامون به وجود بیاره و یا توی اتاق خواب خود مون تا ساعاتی بعد از اینکه خونواده و همسایه ها خوابیدن مشغول انجام کار پر سر و صدای خودمون باشیم، بدون آینکه کسی از اطرافیانمون متوجه صدای بلند داخل اتاق ما بشه . بهترین راه های مناسب برای این امر، استفاده از عایق بندی صوتی و نصب پنل آکوستیک. پنل های آکوستیک شامل طیف وسیعی از جاذب های صداس که برای هر مکان متناسب با کاربری اون محل یا فضا تعیین میشه.

آکوستیک کردن درب اتاقحالا می خوایم با پنل آکوستیت آشنا بشیم . . .

مثلا پنل های آکوستیک باید متناسب با شکل ظاهری که دارند باعث جذب، شکست و یا برگشت صدا بشه و به همین دلیله که به شما برای شنیدن صدای درست از محیط کمک می کنه. پنل های آکوستیک به چند دسته تقسیم می شن.یک دسته پنل های ساخته شده از پشم سنگ، که غیر از جذب صدا ، خاصیت عایق بندی هم داره . دسته دیگه، پنل هایی هستن که باعث شکست در صدا می شن، این دست از پنل ها به دلیل سطوح نا منظمی که دارن بازتاب صدا رو در جهات مختلف به وجود میاره . حالا دسته دیگه پنل های متخلخل هستن ، که جذب صدا در این دسته از پنل ها به دلیل تبدیل انرژی صوتی به انرژی گرمایی ان . برخورد امواج صوتی با جذب کننده ای متخلخل باعث کاهش انرژی زیادی می شه که دلیل اون وجود اخلال و فرج تو در تو و به هم پیوسته اس که در برابر جریان صوت مقاومت می کنه . از دیگر دسته های پنل های آکوستیک، پنل های قابل ارتعاش ، پنل های نوسان ساز هستن.

یکی از علت های عبور صدا در بین واحدهای هم جوار

مطابق آیین نامه های شهر سازی برای سبک سازی ساختمان ها باید از بلوک های حفره دار و یا سبک استفاده بشه و به این دلیل در واحد های مسکونی که در مجاورت یکدیگه هستن صدا بین واحدها شنیده می شه . این موضوع بیشتر در اتاق های خواب مشاهده می شه که از حساسیت و وسواس بیشتری برخورداره.

راهکار عایق بندی واحد مسکونی

یکی از راه حل های این مشکل استفاده از دیوارهای عایق صوتی می باشد. بدین صورت که مقابل دیوار مشترک بین دو واحد از هر سمت یک دیوار عایق اجرا شود. راهکار دیگر استفاده از پنل عایق صوتی می باشد، از این پنل ها برای مسدود کردن صدا از یک مساحت کوچک مانند دریچه تاسیسات استفاده می شود و استفاده از این پنل در سطح یک دیوار نیز یک راهکار مناسب می باشد.

یکم از پژواک صدا بدونیم

اگر اتاقی توی خونه ات هست که مساحت زیادی داره و صدا توی اون می پیچه . راه حل مانع شدن از پژواک، استفاده از پنل های آکوستیک هستش . مقداری از پنل ها بر روی دیوار و مقداری دیگه بر روی سقف نصب میشه و لازم نیست کل مساحت دیوارها رو با پنل بپوشونی بلکه فقط یک تعدادی که لازم باشه رو بر روی سقف یا دیوار نصب میشه .

آکوستیک اتاق خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *