مقالات درب ضد صدا

7 راه تضمینی عایق صوتی درب آپارتمان

عایق صدا با شانه تخم مرغ

راهکار هایی برا عایق کردن درب توسط خودتان | کاملا رایگان و عملی

اگر در آپارتمان زندگی می کنید، با اینکه احتمالا در کل زندگی راحتی دارید اما مطمئنا تابحال آلودگی صوتی همسایه ها شما رو آزار داده یا حتی ممکن هست همسایه ها از دست آلودگی های صوتی که شما ایجاد می کنید عاصی شده باشند. نتیجه همه این صحبت ها شما رو مجاب می کنه که به فکر عایق کردن خانه خود و بخصوص درب ها نسبت به صدا باشید.

اگر می خواهید این عایق بندی بصورت کاملا حرفه ای انجام شود، نیاز است با متخصصان صنعت درب تماس بگیرید تا شما را در انجام این کار همراهی کنند. اما اگر نمی خواهید هزینه اضافی انجام دهید ما در این مقاله به شما راهکارهایی معرفی می کنیم که خودتان با تجهیزات بسیار ارزان قیمت و کمی خلاقیت تمامی درب های خانه را بطور کامل عایق کنید و بطور اساسی در خانه تغییر ایجاد کنید.

1 – استفاده از پتو برای عایق کردن رایگان اتاق

استفاده از پتو می تواند ایده ای خلاقانه برای عایق کردن رایگان اتاق شما دربرابر صدا باشد. درسته که این ایده آن چنان زیبا و دل انگیز نیست ولی یک راه حل اورژانسی است. برای تاثیر گذاری بیشتر پتو ها در عایق کردن منافذ صدا لازم است که بطور حداکثری ضخیم و متراکم باشند. معمولا پتو های پشمی تاثیر بیشتری در عایق کردن محیط نسبت به صدا دارند.

باید اطمینان پیدا کنید که پتو ها کل سطح پنجره و دیوار را پوشانده اند. نکات استفاده از پتو برای درزبندی صدا :

  • پتو را با چسب یا گیره به دیوار و درب ها بچسبانید
  • می توانید برای آویزان کردن آن ها از چوب پرده استفاده کنید

عایق صدا با پتو

2 – گرفتن درز ها و بستن منافذ برای عایق صوتی درب آپارتمان

راه اول ممکن است کمی ساده و زشت بنظر برسد، بیاید باهم یه راه بهتر و شاید آسان تر رو بررسی کنیم.

  • از نوار درزگیر درب عایق صدا و همچنین واشر های لاستیکی که در فاصله بین فضای خالی درب یا پنجره قرار می گیرد استفاده کنید. این موضوع باعث می شود درب ها کاملا بسته شود و هیچ هوا و صدایی از درز ها عبور نکند. برای نصب عایق صوتی درب بصورت حرفه ای بهتر است این کار را به متخصص بسپارید.
  • همچنین می توانید از درزگیر پارچه ای بلند و ضخیم هم استفاده کنید که کمی تاثیر پایین تری دارد

درزگیری درب آپارتمان

3 – استفاده از فرش برای عایق کردن سطح زمین

استفاده اصلی فرش ها برای زیبایی و گرم کردن زمین نیست بلکه اصلی ترین کارایی فرش ها کاهش سرو صدای انتقالی به طبقات پایین تر است. عمده جامعه در هنگام خرید یا ساخت خانه فکر می کنند هر چه کف خانه ضخیم تر باشد انتقال صدا کم تر است. اما وقعیت اینطور نیست، کف های بتنی و چوبی صدا را بیشتر انتقال می دهند.

خاصیت آکوستیک بودن و نرمی فرش ها باعث می شود توانایی جذب ضربه ها افزایش یابد و ارتعاش انتقالی به ساختمان کاهش یابد. درتیجه یکی از بهترین و آسان ترین راه ها برای عایق کردن کف خانه در برابر انتقال صدا انداخت فرش در کف خانه است.

در اصل امواج صدا در الیاف فرش زندانی می شوند و توانایی اکو شدن خود را از دست می دهند. انداختن زیرانداز در زیر یا رو فرش این تاثیر گذاری را دو چندان می کند

فرش عایق صدا آکوستیک

4 – استفاده از شانه تخم مرغ برای عایق بندی ارزان درب

یکی از رایج ترین راه های عایق بندی ارزان، استفاده از شانه تخم مرغ می باشد!! شاید احساس کنید شانه تخم مرغ سبک و کم حج است و نمی تواند بطور کامل جلوی عبور صدا را بگیرد.

خبر خوب این است که اشتباه فکر می کنید! شانه تخم مرغ می تواند در کاهش اکو صدا بسیار موثر باشد چرا که ساختار و آناتومی ساخت شانه تخم مرغ برای این کار مناسب است. برای مثال وقتی امواج صدا به سطوحی صاف مثل دیوار برخورد می کنند صدا ها به داخل بر می گردند و اکو می شوند.

اما در مورد شانه تخم مرغ، اگر در مکان های حساس قرار بگیرند می توانند امواج صدا را جذب کرده و آن ها را به گرما تبدیل کنند. و همچنین عایق اصلی در یان فضا های خالی شانه تخم مرغ نهفته اند.

باید اشاره کرد که این راهکار خیلی با استفاده از سیستم های عایق صوتی حرفه ای، مانند درب آکوستیک یا فوم شانه تخم مرغی فاصله دارد امادر در دسترس بودن و ارزان بودن آن باعث می شود به امتحانش بیارزد.

#افغانستان #جنگ_افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *