مقالات درب ضد صدا

لمسه دوزی و لمسه کوبی+متریال مورد استفاده در هنر لمسه

لمسه کاری و لمسه دوزی

لمسه دوزی یا لمسه کاری هنریست که توسط چرخ های خیاطی صنعتی توسط خیاط انجام می‌ شود و این هنر با اشکال و طرح های بسیار زیبایی به کمک دستگاه های تمام اتوماتیک که مسئول این کار هستند انجام می‌شود.‌ شکل هایی از جمله لوزی، مربع، شش ضلعی و لانه زنبوری که قابل اجرا هستند.‌ لمسه کاری یک طرح تزئینی از شکل های هندسی مختلف است که روی درب و دیوار انجام می‌شود به علت استفاده از فوم اسفنجی ساده که نوعی از عایق های صوتی می باشد علاوه بر زیباسازی روشی برای آکوستیک کردن درب و آکوستیک چرمی دیوار به حساب می آید.‌‌ طرح های چرم کوبی شده که پارچه ای هستند و بدون دکمه و دوخت هستند و با نام دیوارپوش چرمی یادیوارکوب چرمی در زمینه دکوراسیون استفاده می شود.‌

 

لمسه کاری و لمسه دوزی در هفت تیر 

برای کاهش انتقال صدا استفاده از دیوارپوش ها و دیوارکوب های چرمی و لمسه های تزیینی استفاده می شود که  یکی از راهکارهای عایق صوتی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی می باشد.‌ لمسه کاری و لمسه دوزی از اقدامات مفید و موثری است که در معماری مدرن اجرا می شود.

‌ لمسه کاری در هفت تیر و لمسه دوزی درب

اگر به دنبال روشی هستید که درب منزل یا محل کار خود را عایق کنید، تنها روش موجود برای آن لمسه کاری درب است.‌ در ادامه دلیل استفاده از لمسه کاری را به طور خلاصه توضیح می دهیم.

دلیل استفاده از لمسه برای آکوستیک کردن درب چیست؟

دلیل استفاده از لمسه کاری و لمسه دوزی درب استفاده از ابر اسفنجی در آن و شکل هندسی لمسه کاری است. عایق اسفنجی باعث می شود که قابلیت انعطاف بالایی داشته باشد و ماده مناسبی برای پر کردن درز ها می باشد. دلیل دیگر استفاده از لمسه برای آکوستیک کردن درب، ایجاد شکل و فرورفتگی در سطح درب به منظور ناهموار کردن سطح برخورد امواج صدا با درب می باشد.‌‌

بیشتر بدانید : مزیت های درب ضد صدا

لمسه کاری و لمسه دوزی درب مانند لمسه دیوار نیاز به پارچه های چرمی و پارچه های مخمل دارد و به صورت لوزی های کوچک و بزرگ درست می شود، جنس و نوع پارچه می تواند به سلیقه خودتان باشد که هم فضا را شکیل تر کند و هم هارمونی محیط را بر هم نزند.

انواع لمسه کوبیلمسه درب با استفاده از گل میخ های ریز و درشت، همرنگ پارچه و چرم و استفاده از عایق های اسفنجی در ضخامت های ۲ و ۳ سانتی متر و چگالی بین ۱۲ تا ۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب درست می شود. گاهی هم به صورت روکش چرم یا پارچه های ساده اجرا می شود.‌ اسفنج هرچند عایق صوتی با ساختار سلول باز است و از لحاظ علمی باید در سطح مورد استفاده قرار بگیرد تا قابلیت جذب صدا رو داشته باشد اما استفاده از آن زیر روکش چرمی یا پارچه ای تنها برای پوشاندن درز بین درب و چهارچوب و ایجاد شکل های لمسه کاری است. با این حال باز هم تا حد زیادی قابلیت عایق بودن صدا را در خود حفظ می کند.

‌مواد و متریال لمسه کاری

لمسه کاری در زمینه آکوستیک درب و دیوار نیاز به مواد و متریال لمسه کاری دارد و می ‌توان آن را با داشتن مواد و ابزار مناسب به راحتی و در زمان کوتاهی انجام داد.‌ یکی از موادی که در لمسه کاری استفاده می‌شود چرم مصنوعی است، چرم های مصنوعی در طرح ها و رنگ های مختلف برای لمسه کاری استفاده می شوند که از نوع پشت جودون یا پشت نمد هستند.‌ پارچه هایی که در لمسه کاری و لمسه دوزی درب و دیوار استفاده می‌شود از نوع مخمل و یا جیر می باشد‌ که تنوع رنگی بسیار بالایی دارند.

  • برای لمسه کوبی و لمسه دوزی از مواد و متریالی استفاده می شود که در زیر نام برده شده است:‌
  • استفاده از پارچه های مخمل و  روکش چرم مصنوعی درجه که به عنوان روکش چرم درب استفاده می شود.‌
  • از عایق اسفنجی ساده با چگالی مناسب برای سطح درب استفاده می کنند.‌‌
  •  از گل میخ ها و دکمه های همرنگ و گل پیچ های آبکاری شده برای لمسه دیوار استفاده می‌کنند.‌
  •  ساخت درب ضد صدا که عایق صوتی است صداگیری درب ها را بیشتر می‌کند.‌

آکوستیک درب و لمسه کاری در هفت تیر

از مدت‌ها پیش در استودیوهای صدابرداری، شرکت ها و دفاتر اداری، درب را با روکش چرمی ساده و لمسه کاری آکوستیک می‌کنند. که این لمسه کاری بر روی درب ورودی واحد مسکونی و آپارتمان ها  انجام می‌شود.‌ آکوستیک درب ورودی ساختمان، آکوستیک درب اتاق، عایق صوتی درب سرویس بهداشتی از جمله محصولات این درب ها هستند. کاهش صدا، جلوگیری از ورود گرما و سرما و کاهش بوهای نامطبوع از جمله تاثیرات این درب هاست.‌ خیلی راحت می توان درب های قدیمی و ضعیف در برابر صوت را با روش چرم کوبی زیبا و ضد صوت کرد‌.

لمسه دوزی چرمی

مهم ترین نکته در عایق کردن درب ها استفاده از عایق صوتی است. باید درز ها رو در محل تقابل درب و چهارچوب جوری پوشاند که نور از این محل عبور نکند.‌ هر چقدر عایق صوتی که استفاده می کنیم چگالی بالایی داشته باشد، صدای کمتری هم عبور می کند. میزان عبور صدا از درب ها به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع ساختار درب، نوع دکوراسیون محیط، فاصله منبع تولید صدا و عوامل دیگر.

آکوستیک کردن درب با روکش چرمی و لمسه کاری درب، یک نوع عایق کاری صوتی هست که ظاهرا آن زیبا است. این روش برای کاهش میزان انتقال صدا از بین درب ها انجام می‌شود که هر چقدر دقیق تر انجام شود صدای کمتری عبور می کند‌.

‌لمسه کاری دیوار و لمسه دوزی

 لمسه به شکلی از فرم دادن به پارچه و چرم مصنوعی می گویند که در صنعت مبل و رویه کوبی کاربرد دارد.‌ لمسه درب هم یکی از مواردی هست که با استفاده از مواد لمسه کاری کاری می توان آن را انجام داد.‌

لمسه ها ۲ نوع می باشند:

  1. لمسه کوبی: لمسه کوبی به صورت ساده بدون ایجاد شکلی روی پارچه یا چرم مصنوعی انجام می شود با کمک گل میخ شکل یا طرح لوزی درست می کنند‌.
  2. لمسه دوزی: لمسه دوزی به دو روش انجام می شود: دوخت تنها روی پارچه و چرم مصنوعی یا دوخت چرم مصنوعی و پارچه همراه با اسفنج.

 

15 Best Ways to Soundproof a Door That Actually Work

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *